kajdankikajdankikajdankikajdanki


kajdanki okładka

PAWEŁ POLLAK

KANALIA

Wydanie I: Santorski & Co., Warszawa, październik 2006 Wydanie II: Oficynka, Gdańsk, luty 2013kajdanki
kajdanki
Powieść kryminalno-miłosna

Kanalia to kryminał, ale motywem zbrodni jest miłość, przez co Kanalia to także, a może przede wszystkim, powieść o miłości. Powieść o samotności i odrzuceniu.
Zwłoki młodej kobiety zostają wyłowione z rzeki, rozpoczyna się śledztwo, które pozornie szybko posuwa się naprzód. Jednocześnie poznajemy dzieje pewnej miłości. Kim obecnie są ludzie, których w przeszłości tak wiele łączyło?
Śledztwo - co niespotykane w polskich kryminałach - znajduje finał na sali sądowej. Ale czy prawdziwy finał?

„Dowcipny i wciągający kryminał. Klasyczny w formie i przywołujący na myśl dzieła Mankella.” (Bartosz Staszczyszyn Życie Warszawy, 16.11.2006)

„Jest tu wszystko, czego wymagamy od porządnego kryminału: zagadkowe morderstwo, zawiła intryga sięgająca wiele lat wstecz, sugestywne mylenie tropów, słowem - wciągające ćwiczenie intelektualne dla wszystkich, którzy zwykle po pierwszych kartkach wiedzą, kto zabił.” (Przegląd, 21.01.2007)

„Są policjanci pośród bohaterów rodzimej prozy. Najciekawsi spośród nich to postaci z książek Kanalia Pawła Pollaka i Przystanek śmierć Tomasza Konatkowskiego.” (Irek Grin Kryminalny boom, artykuł dla Instytutu Książki, 15.06.2007)Zbrodnia, humor i IV RP - recenzja w magazynie „Semestr”
Recenzja w piśmie „Wolna Droga”

O Kanalii w sieci:

Szach mat, drodzy państwo! - blog Książka: myśl, słowo, uczucie i ja
Studium ludzkiej zranionej psychiki - blog achy-ochy... z książką...


Inne książki:


kajdanki


kajdankikajdankidolkajdankikajdanki